ARTYKUŁ SPONSOROWANY Budownictwo, Przemysł

Co to sprężarka oraz jak działa?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi napotykamy się dość często. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W każdym, stereotypowym domu! Wentylator, chłodziarka lub odkurzacz. To jedynie drobne przykłady. Koronnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Od czasu do czasu oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Możemy także swobodnie zmienić temperaturę oraz gęstość wskazanego czynnika. W jaki sposób widać, sprężarka jest urządzeniem zdolnym do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. Wybrane medium pozostaje zassane, a następnie sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz machiny. Ciśnienie na wylocie powinno mieć o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Odmiennie medium nie uwolni się ze zbiornika. Niezwykle znaczącym detalem jakiejkolwiek sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą duże straty energii w postaci ciepła.

Właśnie dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tutaj niebezużyteczne są akcesoria rodzaju osuszacze sprężonego powietrza. Gazy mają luźną budowę molekularną. Właśnie dlatego tak łatwo zmienić ich kształt i objętość. Wymaga to jednak kolosalnych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez godziwego systemu chłodzenia, sprężarka nadzwyczaj ekspresowo uległaby uszkodzeniu. Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego.

Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest nadzwyczaj wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych rezultatów. Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niezwykle stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. Możliwe jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY