ARTYKUŁ SPONSOROWANY Dom, Ogród

Parametry pomp ciepła oraz ich rodzaje – co zakupić?

Wody gruntowe wydają się być nadzwyczaj głęboko oraz nie wydają się stwarzać zagrożenia. Chociaż w pewnych sytuacjach w zapowiedziach pogody wolno usłyszeć, że ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały bądź też podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne przestrzegane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak znacząca różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników oraz przyłączy cieplnych.

Tak przyrządzone pompy ciepła gwarantują stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Aby wykopać rów w pionie o długości 180 m wypada zastosować specjalistyczny sprzęt. Prócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu trzeba je nieraz wyposażyć na dodatek w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest także w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody i przeróżnych pierwiastków.

Takie złączenie pozwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeżeli nie chce się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m bądź więcej otworów. Ochrona środowiska stała się ostatnio niezwykle modna. Każdy chce żyć w zgodzie z naturą, bo takie zachowanie propaguje Unia Europejska oraz cały Zachód. Ekologia dotarła także w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane materiałami takimi jak węgiel, gaz czy drzewo, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – fotowoltaika Wrocław. Dlatego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe czy też poziome odwierty geotermalne.

Mile pobierane z gruntu ma stałą temperaturę oraz stałą moc, w szeregu przypadków takie ogrzewanie podłogowe jest na wskroś bezobsługowe. Wydajność tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Poza tym instalacja jest niedostrzegalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, oraz eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Jednakże najistotniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są praktycznie jednorazowo w czasie dokonywania odwiertów i zakupie pomp.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY