ARTYKUŁ SPONSOROWANY Budownictwo, Przemysł

Pomoc geodezyjna – w jakich sytuacjach będzie potrzebna

Zapewne każdy miał kiedyś okazję zobaczyć stojące przy drodze urządzenie przypominające wyglądem aparat fotograficzny. To nic innego jak podstawowe narzędzie pracy geodetów, którzy się zajmują wszelkimi pracami przy ewidencji gruntów. Do zadań geodetów między innymi należy wyznaczanie granic działek budowlanych i lokalizacji poszczególnych obiektów. Zajmują się również tworzeniem map do rozmaitych zastosowań, w tym projektowych, a dodatkowo pomiarami wysokościowymi i opracowaniem dokumentów.

Wszystkie te pomiary są wykorzystywane zarówno w przypadku przemysłowych obiektów, budowie dróg, autostrad i torów kolejowych, jak też w budownictwie jednorodzinnym. Jeśli chodzi o ten ostatni przypadek geodeta przyda się na kilku etapach budowania. Przede wszystkim już na początku, przed rozpoczęciem wszelakich robót konieczne wykonanie będzie mapy do celów projektowych. Na takiej mapie umieszczone zostać muszą wszystkie granice działki, a także wszystkie położone na niej budynki.

Kolejny etap, do którego geodeta będzie potrzebny, to określenie położenia domu na działce, a po zakończeniu wszelakich prac należy zrobić kolejną mapę, już z wybudowanym domem. Wszystkie etapy muszą być ewidencjonowane w dokumentacji projektowej, która później będzie podstawą wniosku o możliwość użytkowania. Generalnie przy wszystkich pracach wiążących się z jakimiś budowlami, drogami czy obiektami przemysłowymi nie obejdzie się bez pomocy geodety, a jeżeli taka będzie potrzebna, to przykładowo można skontaktować się z firmą https://horyzontgeodezja.pl/.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY