ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowie

Sens psychoterapii w odtruwaniu alkoholowym i odwyku

Alkoholizm jest niesłychanie specyficznym typem kłopotu. Nie bez przyczyny sprecyzowany jest tu mianem kłopotu, nie choroby, ponieważ pierwsza trudność bazuje na braku akceptacji tego terminu przez uzależnionych. Psychika ludzka ma tendencje do kamuflowania faktów, tłumaczenia różnorakich, alarmujących zjawisk na własną korzyść.

Wskutek tego także i w przypadku alkoholizmu chorzy umieją długo nie przyznawać się, iż przestali dominować nad swoim organizmem, jego wymogami i skłonnościami. W Polsce to przykre bezustannie lekarze psycholodzy i psychoterapeuci są zagadnieniem tabu, wstydliwym.

Społeczeństwo odnosi się do tych zawodów niechętnie i z rezerwą, traktując je jako przymus. Jest to stanowisko zupełnie bezpodstawne, stworzone na bazie uprzedzeń. W rzeczywistości funkcje te sprawowane są poprzez wykwalifikowane osoby, jakie na celu mają niesienie pomocy innym. Pomoc taka obejmuje również walkę z nałogami, jak w tym kontekście kurowanie alkoholizmu oraz odtruwanie – więcej na kroplówka na kaca. Może być ona niezbędna, a nawet niejednokrotnie ratująca życie i zdrowie, bo każda funkcja stworzonego przez nas organizmu zasadza się na psychice.

W momencie, gdy jest słaba, rozpoczyna szwankować, odbija się to bezpośrednio na samopoczuciu fizycznym. Pamiętajmy wobec tego, iż kiedy dotknie kogoś jeden z najbardziej bolesnych problemów, jakim jest choroba alkoholowa, żeby zmagania z nim rozpocząć od wizyty u specjalisty. Bardzo istotne jest, żeby zwrócić się po pomoc zarówno dla siebie, w jaki sposób oraz dla osoby uzależnionej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY