Budownictwo, Przemysł

Siłowa hydraulika – w jakich sytuacjach się ją stosuje

Nowoczesny przemysł wykorzystuje wiele technologii, między innymi takich, jakie wymyślone zostały wiele lat temu. Ta ostatnia kwestia dotyczy na przykład hydrauliki siłowej, której początki sięgają wielu lat temu. Rzecz jasna obecnie ta technologia została bardzo mocno rozbudowana w stosunku do tego co było dawniej, ale główna zasada funkcjonowania nic się nie zmieniła. W praktyce układy hydrauliczne są złożone z paru głównych elementów.

Podstawowa baza to trzy z nich, czyli pompa, przewody i siłowniki. Ale niejednokrotnie dokładane są też jakieś inne mechanizmy, mocno zwiększające zakres funkcjonalności. Elementy te są ze sobą połączone w jeden mechanizm, działający pod odpowiednim ciśnieniem. Sama pompa odpowiedzialna jest za zrobienie roboczego ciśnienia, jakie przy pomocy przewodów jest doprowadzane do siłowników wprawiając je w ruch.

Zastosowanie elementarnych praw fizyki daje możliwość uzyskania sił o dużej wartości, dlatego też zastosowanie tego typu układów jest szerokie. Powszechnie się je stosuje tam, gdzie potrzebna będzie duża wydajność. Czyli między innymi w przemyśle budowlany, energetycznym czy górniczym, ale też rolnictwie i motoryzacji. Hydrauliczne układy mają bardzo różne gabaryty oraz wydajność. Największe z nich mogą obsługiwać wielotonowe łyżki czy dźwigi, generując przy tym ogromne siły. Projektowaniem i wykonaniem takich mechanizmów dużo firm się zajmuje, tak więc nie powinno być dużego problemu z realizacją takiego zlecenia.

Przy projektowaniu są obecnie wykorzystywane zaawansowane programy informatyczne i narzędzia, zawierające bazy elementów wraz ze wszystkimi parametrami technicznymi. Ułatwia to znacznie proces projektu, lecz również i późniejszego wykonania, ponieważ korzysta się ze typowych podzespołów, dostępnych w ciągłej sprzedaży. Jest to wygodne rozwiązanie także z powodu dostępności części zamiennych. Jeśli układ ulegnie awarii, to odwiedzić można jakiś osprzęt hydrauliczny sklep i kupić w nim co niezbędne.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY