ARTYKUŁ SPONSOROWANY Budownictwo, Przemysł

Śmiele rozwiązania dla Twojego mieszkania

Domy zarówno energooszczędne, jak i tak nazywane pasywne mają stowarzyszone zadanie – optymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają w związku z tym w sobie niezmiernie dużo podobieństw i wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak również przeszklenie optymalne ściany południowej budynku. Jednakże mają i parę cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne są w stanie mieć dach tylko jedno bądź też dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje kompletne zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od strony północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są możliwe, aczkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają poprawny współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być bardziej natężony niż 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z typu pasywnych współczynnik ten jest jeszcze nieomal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji też są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych biegłość odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, bowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co łączy się chociażby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym świecie, projektanci oraz budowniczowie domów projektują coraz to pionierskie technologie i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie więc z tymi założeniami domy przyszłości to będą oczywiście domy w najwyższym stopniu energooszczędne, bezsprzecznie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, wspomagane źródłami energii proekologicznej. Właściwą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom zestaw. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, żeby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą także umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, tudzież od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia ekonomiczne, niewymagające wielkiego źródła ciepła do funkcjonowania.

Kształt domu też będzie jak najprostszy, by zminimalizować przestrzenie ścian czy dachu, skąd jakkolwiek ucieka najogromniejsza ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a w związku z tym miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób bardzo dobry, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na pułapie 80 procent.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY