ARTYKUŁ SPONSOROWANY Dom, Ogród

Tablica edukacyjna – jak zrobić taką samemu

O tym, jak bardzo rozmaite edukacyjne zabawki wpływają na ogólny rozwój dzieci, wielokrotnie już wspominano. Jedną z ciekawszych zabawek tego typu są tablice manipulacyjne, które od jakiegoś czasu zaczęły się cieszyć coraz większym zainteresowaniem pośród rodziców. Takie tablice oferowane są w dużej ilości sklepów, można wybierać zarówno spośród dużych jak i małych modeli. Z reguły składają się z płyty zrobionej z drewna lub sklejki, do której zostały przyczepione najróżniejsze przedmioty do zabawy.

Wszystkie elementy tablic mogą być w jakiś sposób przesuwane, przekręcane, obracane czy naciskane, przez co maluchy mogą na nich ćwiczyć umiejętności ruchowe. Przedmiotami może być w zasadzie wszystko, co niesie jakieś edukacyjne wartości. Często tablica manualna będzie zawierać kółka zębate, pokrętła i suwaki, lecz również różnego rodzaju przedmioty z przyciskami. Świetnie się też sprawdzają rozmaite rurki, do których wrzucać można kulki czy inne przedmioty, a także cymbałki, dzwonki czy trąbki.

Tablice tego typu mogą być używane już przez roczne maluchy, ale często i pięcioletni odkrywcy spędzają na zabawie wiele godzin. Lecz nie tylko o rozrywkę będzie chodzić, ale także o rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych, a jeśli chodzi o to tablica edukacyjna jest niezastąpiona. Każdy element tablicy jest jakimś wyzwaniem, a żeby coś otworzyć czy przesunąć, niekiedy trzeba włożyć sporo wysiłku. Taka zabawa świetnie stymuluje różne zmysły, nie tylko sam dotyk i wzrok, ale bardzo często także słuch. Oprócz tego uczy dzieci skupienia i cierpliwości, czyli tak przydatnych w życiu dorosłym cech.

A jednocześnie przez to, że taka zabawka jest w pełni bezpieczna, to nie ma ograniczeń w zaspokajaniu swoje ciekawości. Dzieci wszystko mogą dotykać, wszystko nacisnąć czy przesunąć, i sprawdzić tym sposobem, jak dane przedmioty funkcjonują i się zachowują. Dobrze dobrane tablice edukacyjne z pewnością będą doskonałą formą zabawy nawet przez kilka lat, i przez cały ten czas będą uczyć dzieci nowych umiejętności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY