Usługi

Czy świadectwo energetyczne jest obecnie obowiązkowe

Jednym z ważniejszych dokumentów, które muszą posiadać właściciele dużej części domów i mieszkań, jest Świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ten ma za zadanie przede wszystkim poświadczać, ile energii jest potrzebne do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to bardzo się może różnić w zależności od rozmiaru budynku, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Zrobienie takiego certyfikatu chociażby umożliwi wynajmującym czy kupującym ustalić, na jakie wydatki muszą się nastawić i jakie inwestycje będą potrzebne. Samo świadectwo może być wykonane jedynie przez certyfikowaną osobę, posiadającą niezbędne doświadczenie i umiejętności. Jeśli chodzi o ceny, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za nieduże mieszkanie w zupełności powinna wystarczyć kwota około 300 złotych, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy określają dokładnie, które z informacji mają zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi frontowe zdjęcie obiektu, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, a także informacja o budowie ścian i stropów. Trzeba też uwzględnić sposób ogrzewania wnętrza, jak również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Istotnym elementem będą obliczenia wykonane przez osobę przygotowującą certyfikat, do których bierze się uzyskane informacje. Tego typu certyfikat po wykonaniu jest ważny przez okres dziesięciu lat, lecz jeżeli wykona się w międzyczasie się jakieś przeróbki, to trzeba go zrobić ponownie.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY