ARTYKUŁ SPONSOROWANY Motoryzacja, Transport

Jak dbać o trwałość skrzyni biegów w aucie?

Niezmiernie istotnym elementem pracy silnika jest elastyczność. Musimy zwrócić uwagę na ten parametr kupując samochód. To od niego zależy sprawne wyprzedzanie. W wypadku porównania tych samych wozów o pokrewnej pojemności i mocy najważniejszym detalem różnicującym je będzie właśnie elastyczność. Dla przeciętnego użytkownika samochodu świadczy ona możliwość płynnego przyspieszenia od najmniejszych obrotów na danym biegu do najwyższych. Mierzymy ją w Nm, innymi słowy newtonometrach. To jednostka utworzona umyślnie dla określenia tego parametru. W codziennej jeździe istotna jest reakcja samochodu na wciskanie pedału gazu. W wozach, w jakim miejscu mamy niski moment obrotowy oraz elastyczność mocniejsze wciśnięcie pedału gazu nie da takiego efektu, jak w przypadku wielkich obydwóch parametrów w innym pojeździe.

Dlatego również ważne jest, by płynnie przemieszczać się oraz nie martwić się o wyprzedzanie wybranie w najwyższym stopniu gigantycznego momentu obrotowego, który zagwarantuje nam wysoką elastyczność. Komfort jazdy jest znacznie wyższy, kiedy zastosujemy jaki dodatek zatrzyma branie oleju przez silnik. Jednym z najistotniejszych szczegółów w budowie samochodu jest skrzynia biegów. Od ich przełożeń zależy to jak ekspresowo będziemy mogli uzyskiwać maksymalne prędkości i cieszyć się jakością prowadzenia. Im dłuższe przełożenia tym dłużej jesteśmy w stanie przyspieszać na jednym biegu. Najświeższe rozwiązania w skrzyniach biegów obok popularnych już automatach to skrzynie o oznakowaniu DSG. Własnością reprezentatywną jej budowy jest wykorzystanie podwójnego sprzęgła. Jest to wymysł niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen.

Jako pierwszy model wozu w którym została zastosowana był Golf R32 na początku roku 2003. Już w owym czasie było wiadome, że budowa oraz działanie tej skrzyni biegów będzie docenione w późniejszym czasie i coraz więcej samochodów będzie wyposażone właśnie w tą przekładnię. Podstawą działania skrzyni biegów DSG jest zastosowanie nadmienionego podwójnego sprzęgła, gdzie jedne obsługuje biegi parzyste, a drugie biegi nieparzyste. Jak najbardziej sześciostopniowe zestrojenie całości jest bardzo właściwe oraz efektywne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY