Skóra małych dzieci jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Podrażnienia i reakcje alergiczne można złagodzić, stosując dermokosmetyki. Są one też bezcenne w profilaktyce wielu dermatoz, w tym atopowego zapalenia skóry.
Wybieraj dermokosmetyki
To grupa kosmetyków, których formuła jest wolna od syntetycznych szkodliwych substancji sprzyjających wysuszaniu naskórka i zaogniania stanów zapalnych. Bogata jest natomiast w związki o właściwościach nawilżających i natłuszczających, dlatego wspiera regenerację skóry. Dermokosmetyki są cennych narzędziem w odzyskiwaniu nawilżenia. W efekcie zmniejszają odczuwany przez malucha dyskomfort związany z atopowymi zmianami, takimi jak szorstkość, świąd i łuszczenie się. Zawarte w dermokosmetykach kwasy tłuszczowe oraz inne substancje pomagają odbudować podrażniony przez dermatozę płaszcz lipidowy, czyli naturalną barierę ochronną skóry, która w wieku niemowlęcym jest szczególnie podatna na wpływ środowiska zewnętrznego.
Kosmetyki do skóry atopowej u dzieci są hipoalergiczne i zupełnie bezpieczne. Można je stosować już od pierwszego dnia życia malucha, poza tym nadają się do każdego zabiegu, w tym do kąpieli i balsamowania. Wykorzystywane regularnie łagodzą doraźnie dolegliwości atopowe, ale też zapobiegają ich nawrotom. Ze względu na właściwości hydrofilowe, hydrofobowe i okluzyjne wzmacniają zdolności ochronne naskórka. Przyczyniają się też do lepszej syntezy cząstek wody w jego warstwach oraz spowolnienia odparowywania jej z głębokich warstw skóry.
Kąpiele
Skóra atopowa źle reaguje na długie i częste moczenie w ciepłej wodzie, ponieważ sprzyja to jej wysuszaniu i nasila dolegliwości. Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 5–10 minut. Do wody warto dodać emolienty, a jeśli jest ona zbyt twarda lub chlorowana, można przedtem ciało malucha lekko zabezpieczyć balsamem dermokosmetycznym. Wskazane jest ponadto delikatne osuszanie ciała. Zaleca się miejscowe przykładanie ręcznika, pocieranie mogłoby bowiem zaostrzać podrażnienia i stany zapalne.
Balsamowanie i inne zabiegi
Dermokosmetyczny krem najlepiej rozsmarować na powierzchni skóry. To ważny element codziennej pielęgnacji. Nie tylko wspiera leczenie dolegliwości, ale też zabezpiecza skórę przed drapaniem swędzących zmian. Dodatkowo w celu zmniejszenia ryzyka ulegania takiej pokusie warto regularnie przycinać dziecku paznokcie, a nawet zakładać na noc rękawiczki jednopalczaste. Poza tym najlepiej, aby piżamka, pościel czy inne tekstylia były skrojone z materiałów miękkich i przewiewnych, pozbawionych zamków, twardych zaszewek, metek i ozdób, które mogłyby prowokować podrażnienia skóry.
+ Nie ma żadnych komentarzy
Dodaj swój